İş

“EYT çalışmalarını Aralık ayı sonunda bitireceğiz”

Hizmet birleştirilmiş olsun ya da olmasın farklı iş yerlerinde çalışanlar olduğuna işaret eden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, “EYT gündeme gelince bize başvuranlar var. teknik bir çalışma. Bütün bu çalışmalar tamamlanacak, sanırım ay sonuna kadar biter. İnşallah Aralık ayı sonuna kadar çalışmaları bitirip Meclis’e götüreceğiz. Çünkü çok hızlı çalışıyoruz. Yeni değil, uzun süredir çalışıyoruz.”

“Sendikalaşmanın önündeki engelleri kaldıracağız”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Alim, “Sendikalaşma çalışmaları” sorulduğunda, personelin örgütlenme süreciyle ilgili olarak sendikalarla her zaman görüştüklerini söyledi. Alım, bu konuda yönetmelikte yer almasına rağmen uygulanmayan ve değiştirilmesi gereken hususlar olduğunu söyledi.

“İş kolu yönetmeliğinde değişiklik yapacağız. Hukuki bir çalışmamız var, Meclis’e götüreceğiz. Mevcut kanunda iş kolunu işveren kendisi kuruyor, kaldırıyoruz. Yapılan işe bakıyoruz, iş kolunun hangi iş koluna girdiğini ona göre belirliyoruz. Kanun bize o yetkiyi veriyor. O yetki etkin kullanılmadı ama şimdi biz kullanacağız. Sendikalaşmanın önündeki tüm engelleri kaldıracağız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu